Sieć Szkół Plus powstała na Bałkanach w 2001 r. w efekcie naszego projektu „Demokracja od podstaw”. Sieć ta składa się ze stowarzyszeń rodziców i nauczycieli, utworzonych – i zarejestrowanych – przy swojej lokalnej szkole w celu wspierania działań na rzecz poprawy edukacji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

MTO rozbudowuje i umacnia tę sieć wprowadzając do należących do niej szkół innowacyjne metody nauczania oraz rozmaite programy pozalekcyjne dotyczące wychowania obywatelskiego. Podczas warsztatów dla grup rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół z terenu Europy Środkowo – Wschodniej tłumaczymy, jak i dlaczego warto zarejestrować takie stowarzyszenie i jak zdobywać fundusze na jego działalność. Uczestnicy wracają do domu z gotowym statutem oraz porządnie przygotowanym wnioskiem o dotację na swój pierwszy projekt. Teraz wystarczy tylko dokonać rejestracji, by móc ubiegać się o pierwszy mini-grant ($ 500) oraz zostać członkiem sieci podobnie myślących szkół.

Celem MTO jest umacnianie sieci Szkół Plus przez nasycanie jej autorskimi, innowacyjnymi programami, które pozwalają naszym kolegom podejmować wspólne inicjatywy, a jednocześnie wzbogacają i urozmaicają tradycyjnie obowiązujący program szkolny. Przydomek „Plus” powinien oznaczać rzeczywiste plusy dla uczniów. W tym celu rozpoczęliśmy wdrażanie we wszystkich szkołach Sieci takich programów pozalekcyjnych, jak „Miasteczko”, „Prawo dla każdego”, czy „Osiągnięcia społeczne”.

Uważamy, że nasze działania miały pozytywny wpływ na lokalne społeczności we wszystkich tych miejscach, czego dowodem jest chęć wyrażana przez powstałe dzięki programowi stowarzyszenia do przejęcia „praw własności” do regionalnych sieci. Chcą oni dzielić się doświadczeniem i współpracować z podobnymi stowarzyszeniami w swoim regionie oraz poza nim. MTO jest zdecydowane asystować im na tej drodze do samodzielności oraz rozciągać Sieć na nowe tereny. Wszystkich członków Sieci traktujemy jako partnerów i wspólnie z nimi będziemy nadal budować demokratyczne, otwarte społeczeństwo na całych Bałkanach i Południowym Kaukazie.

„Stowarzyszenia rodziców i nauczycieli w akcji” - 2010-2011
„Szkoły Plus wkraczają do Azerbejdżanu”, 2005
« poprzednia 1 następna »