SPLOT z Ukrainą – nie sprint, lecz maraton

Projekt ten sponsorowany jest przez Caritas Diecezji Poznańskiej, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Kulczyk Foundation.

Celem tego projektu jest:

  • Integracja przybyłych do Nowego Sącza i okolic dzieci ukraińskich uchodźców z polskimi rówieśnikami poprzez wspólne, rekreacyjno-edukacyjne zajęcia świetlicowe; kontynuację szkolnej nauki tak tragicznie przerwanej przez wojnę oraz letnie półkolonie.

  • Wyprowadzenie ich i ich matek z traumy wojennej i sprawienie, że poczują się u nas tak bezpiecznie i swobodnie, jak to tylko możliwe, poprzez organizowanie nauki polskiego jako języka obcego, naukę angielskiego oraz udział w Klubie Ukraińskich Mam połączonym z opieką nad ich dziećmi podczas pobytu w Klubie, a także poprzez zatrudnianie w tym projekcie tylu ukraińskich kobiet, ile tylko możliwe.

  • Nawiązanie współpracy z trzema, podobnymi do Splotu szkołami w rejonie Bolechowa.

  • Uważamy, że mieszkańcy Nowego Sącza również skorzystają na udziale w tym projekcie. Chętni nauczą się porozumiewać po ukraińsku, będą mieli szansę bliżej poznać ludzi, którzy do nas przybyli, a dzieci zdobędą nowych przyjaciół – być może na całe życie.

Od początku wojny widzimy bardzo dużą potrzebę zaangażowania się w pomoc dla uchodźców , początkowo była ona spontaniczna, szybka, ale wszyscy sobie zdajemy sprawę, że potrzebna jest też pomoc długofalowa. Nasz projekt pomaga przejść z etapu pomocy humanitarnej do pomocy adaptacyjnej, wolniejszej, wymagającej cierpliwości, czasami trudniejszej.