Medale "Dziękujemy za wolność" dla Państwa Alicji i Gabriela Derkowskich

Uroczyste wręczenie medali „Dziękujemy za wolność” odbyło się w niedzielę po południu (2 czerwca) na scenie przed Nowohuckim Centrum Kultury. Wydarzenie było częścią obchodów zaplanowanych do wtorku (4 czerwca) - Krakowskich Dni Wolności i Praw Obywatelskich, z okazji 35. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, które przyczyniły się do upadku komunistycznego totalitaryzmu w całej Europie Środkowej i zapoczątkowały w Polsce proces budowania państwa prawa.

Medale „Dziękujemy za wolność” otrzymało ponad 30 osób. Uhonorowano w ten sposób ludzi, którzy przyczynili się do demokratyzacji Polski oraz walki o wolność i niepodległość po 13 grudnia 1981 roku, którzy w okresie PRL działali na rzecz odzyskania wolności, byli prześladowani i więzieni. Wśród odznaczonych znaleźli się Alicja i Gabriel Derkowscy z Nowego Sącza.

Wyróżnienie „Dziękujemy za wolność” zostało ustanowione przez stowarzyszenie „Sieć Solidarności” 7 kwietnia 2014, jako wyraz symbolicznej wdzięczności dla ludzi, którzy pod 13 grudnia 1981 roku brali udział w tworzeniu wolnej, niepodległej, demokratycznej, samorządnej Polski. Medal (wykonany z blachy stalowej) przedstawia pochód hutników w Nowej Hucie, podczas strajku wiosną 1988 roku. Nad idącymi ludźmi powiewa polska flaga, fragment logo NSZZ „Solidarność”; jest tam też napis „Dziękujemy za wolność”.