Wizyty Studyjne

Study Tours to Poland (STP) to wizyty studyjne w Polsce dla studentów i profesjonalistów z krajów Europy Wschodniej. Wizyty służą poznaniu Polski i wymianie doświadczeń w zakresie demokratycznych i wolnorynkowych przemian, budowania państwa prawa, wzmacniania społeczności lokalnych i inicjatyw obywatelskich: www.studytours.pl

Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia: www.kew.org.pl

Study Tours to Poland

stwarza możliwość studentom z Białorusi, Mołdowy, Ukrainy i Federacji Rosyjskiej poznania polskich rówieśników, środowisk akademickich, organizacji obywatelskich oraz brania udziału w wykładach, seminariach i imprezach kulturalnych. >>> więcej

STP dla studentów jest jednym z pierwszych cyklicznych polskich programów edukacyjnych skierowanych do młodzieży studenckiej z Europy Wschodniej. W jego ramach zapraszamy wyróżniających się studentów w wieku 18-21 lat z Białorusi, Mołdowy, Ukrainy i Federacji Rosyjskiej (z obwodu briańskiego, kaliningradzkiego, nowogrodzkiego, leningradzkiego i miasta Sankt-Petersburg) do udziału w wizytach studyjnych w Polsce.

Studenci aplikują do udziału w programie indywidualnie w ramach konkursu. Wizyty odbywają się w 11-osobowych grupach 2 razy do roku – wiosną i jesienią. Corocznie Polskę odwiedza ponad 200 osób.

Istotą programu jest zainspirowanie jego uczestników do aktywnego życia i stania się świadomymi obywatelami. Szczególny nacisk położony jest na poznawanie sektora pozarządowego i jego miejsca w społeczeństwie.

Wizyty studentów odbywają się pod hasłem „Poznaj Polskę” i obejmują:

  • Spotkania z liderami życia publicznego w Polsce
  • Wizyty w urzędach i instytucjach publicznych
  • Spotkania z przedstawicielami środowisk akademickich - władzami uczelni, nauczycielami akademickimi i studentami; zapoznanie się z organizacją procesu nauczania, formami aktywności społecznej studentów i życiem kulturalnym szkół wyższych
  • Wizyty w redakcjach gazet i czasopism, rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, spotkania z dziennikarzami
  • Poznanie funkcjonowania polskiej gospodarki w warunkach wolnego rynku
  • Prezentacja efektów polskiej reform po 1989 roku
  • Prezentacja organizacji pozarządowych, ich miejsca w społeczeństwie, dialog z władzą oraz działania na rzecz wspólnot lokalnych.
  • Poznanie kultury i historii Polski.

Programy wizyt obejmują między innymi prezentacje, warsztaty, wykłady i dyskusje. Ważnym źródłem inspiracji jest kontakt z innymi członkami grupy – ludźmi aktywnymi i ciekawymi świata. Integracja młodzieży z Europy Wschodniej - możliwość poznania nie tylko Polski, ale także krajów sąsiednich jest jednym z istotnych aspektów Programu. W każdej z grup są zarówno przedstawiciele Białorusi, Mołdowy, Ukrainy jak i Federacji Rosyjskiej.

Wizyty studyjne przygotowywane są i realizowane przez operatorów STP - doświadczone polskie organizacje pozarządowe, wyłaniane w drodze konkursu. Dotychczas studenci gościli między innymi w: Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie, Poznaniu, Pułtuska, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Świętochłowicach.

2011

W ciągu jedenastu listopadowych dni studenci z Ukrainy, Rosji i Mołdowy zwiedzili Kraków, Wieliczkę, Oświęcim i Krynicę. Ponieważ interesują ich zasady funkcjonowania polskiego systemu edukacji odwiedzili dwie nowosądeckie uczelnie – WSB-NLU i PWSZ. O tym, jak działają media mogli przekonać się podczas wizyty w lokalnym radiu i nowosądeckiej redakcji „Dziennika Polskiego”.  

Wywożą z Polski dobre wrażenia. Podobała im się działalność Fundacji MADA pomagającej dzieciom autystycznym, zaskoczyła też dbałość o potrzeby osób niepełnosprawnych, bo w Nowym Sączu jest już sporo udogodnień, których próżno szukać w Kijowie, Petersburgu czy Kiszyniowie. Podobały im się ścieżki rowerowe, bo u nich ich nie ma. Dziwiły puste ulice 11 Listopada, bo gdy w Rosji czy na Ukrainie jest święto państwowe, to ludzie bawią się na głównych placach miast. >>> galeria zdjęć

Cześć, to my, uczestnicy z Mołdowy, Ukrainy i Rosji. Przyjechaliśmy do Nowego Sącza 8 maja 2011 (Nastia spóźniła się 3 dni ale za to Natasza i Sasza wyruszyły z Mołdowy już 3 maja, aby zdążyć na czas). Program był napięty ale za to bardzo ciekawy:

  • Bawiliśmy się w cyrku, wszyscy już umiemy żonglować;
  • Spędziliśmy pół dnia w sądzie ale nie osądzili nas;
  • Poczuliśmy się trochę bezdomnie i autystycznie w organizacjach które odwiedziliśmy;
  • Zakosztowaliśmy klimatu historycznego miasta Krakowa i górskiego kurortu w Krynicy;
  • Uprawialiśmy trochę sportu wyczynowego takiego jak: ścianka wspinaczkowa, gra w kręgle oraz taniec w dyskotece.

Podsumowując, spotkaliśmy fajnych ludzi, odwiedziliśmy ciekawe miejsca i jedliśmy za dużo (z tym nawet chłopcy się zgadzają)

Tęsknimy za pobytem w Nowym Sączu i wierzymy, że wrócimy. 

2010

Podczas warsztatów “Dura Lex sed Lex” studenci dowiedzieli się na czym polega program „prawo na codzień” oraz uczestniczyli w skróconej wersji programu „Public Achievement”. Jeden dzień spędzili pracując, jako wolontariusze, na rzecz bezdomnych w stowarzyszeniu im. Brata Alberta oraz na rzecz osób z autyzmem w fundacji „Mada”. Odwiedzili także dużą, lokalną firmę „ZET-transport”.  W Krakowie odwiedzili Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak”, dzielnicę żydowską „Kazimierz” i inne atrakcje turystyczne, jak Wawel i Sukiennice. W Nowym Sączu uczestniczyli w zajęciach z języka i literatury rosyjskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Studenci wzięli aktywny udział w audycji Radia Dobre Nowiny, a także dowiedzieli się, jak pracuje wolna prasa podczas warsztatów prowadzonych przez dziennikarzy popularnej gazety „Dziennik Polski”. Wieczory spędzali w towarzystwie swoich polskich rówieśników uprawiając różne sporty, jak np. wspinanie się po ściance lub gra w kręgle, oraz uczestnicząc w warsztatach muzycznych lub oglądając występ „Tańca z Ogniem”. A nocami … cóż, bawili się w lokalnych dyskotekach i klubach jazzowych.

W imieniu uczestników chcemy serdecznie podziękować Kolegium Europy Wschodniej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - RITA Program za ciągle, wieloletnie wspieranie tego ważnego programu.

2009

Uczestnicy spędzili dwa dni pracując, jako wolontariusze, na rzecz bezdomnych mężczyzn w Stowarzyszeniu Brata Alberta oraz w Fundacji MADA, gdzie pomagali w opiece nad autystycznymi dziećmi. Ta druga wizyta okazała się trudna emocjonalnie dla naszych młodych gości. W Krakowie odwiedzili Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak” oraz organizację studencką „Instytut badań nad cywilizacjami” w Wyższej Szkole Europejskiej im. Tischnera.

Ostanie dni wizyty poświęcone były wizytom w niezależnych mediach nowosądeckich. W programie na żywo radia Dobre Nowiny mówili o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w swoich krajach. W redakcji Dziennika Polskiego zobaczyli, jak działa niezależna prasa. Wieczory spędzali w towarzystwie polskich rówieśników  - razem uprawiali sport i bawili się w klubach jazzowych i dyskotekach.

Elena Kozlowskaya przygotowała się podczas tego pobytu do obrony swej pracy magisterskiej, opracowując ankietę o Małopolsce i badając, czy i jak jej mieszkańcy zmieniali zdanie o sąsiednich krajach pod wpływem programu wizyt studyjnych.

Pragniemy szczerze podziękować programowi RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za możliwość realizacji tych wizyt.

2008

W Krakowie odwiedzili Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak” oraz organizację studencką „Instytut badań nad cywilizacjami” w Wyższej Szkole Europejskiej im. Tischnera.

Ostanie dni wizyty spędzili na wizytach w niezależnych mediach nowosądeckich. W programie na żywo radia Galicja podawali po rosyjsku prognozę pogody na następny dzień. W redakcji Dziennika Polskiego zobaczyli, jak działa niezależna prasa. Wieczory spędzali w towarzystwie polskich rówieśników  - razem uprawiali sport i bawili się w klubach jazzowych i dyskotekach.

Grupa, która odwiedziła nas w październiku, uczestniczyła w otwarciu wystawy „Nowy Sącz Judaika - Impresje”, podczas której obejrzała sztukę „Dłonie” i skosztowała tradycyjnych potraw żydowskich.

Yulii Goncharovej, uczestniczce majowej wizyty studyjnej, udało się otrzymać stypendium na studia w Wyższej szkole Biznesu w Nowym Sączu. Od września 2008 pracuje ona w MTO, jako wolontariuszka. Kilkoro uczestników obecnej wizyty przyjedzie do nas ponownie na wiosnę 2009 roku, by wziąć udział w projekcie „Dura lex, sed lex w Rosji i Białorusi”.

Pragniemy gorąco podziękować programowi RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za możliwość realizacji tych wizyt. I …do zobaczenia!

2007

Odwiedzili Wyższą Szkolę Biznesu WSB-NLU oraz brali udział w zajęciach z literatury i języka rosyjskiego, prowadzonych w Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Dziwili się, że takie studia są u nas prowadzone i że są chętni do studiowania języka rosyjskiego. Znajomość wspólnego języka pomogła w zaprzyjaźnić się z polskimi rówieśnikami i wspólnie spędzać wieczory na kręgielni i w klubach tanecznych.

W Krakowie odwiedzili Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak” oraz wydawnictwo prowadzone przez tę fundację. Spotkali się z Henrykiem Woźniakowskim, dyrektorem wydawnictwa „Znak”. Wzięli też udział w wydarzeniach kulturalnych zainicjowanych przez grupę uczniów, uczestniczących w projekcie MTO „Ja Wam pokażę” i wysłuchali wykładu na temat współpracy międzynarodowej w Wyższej Szkole Europejskiej im. Tischnera.

Ostanie dni wizyty spędzili na wizytach w niezależnych mediach nowosądeckich. W programie na żywo radia Galicja podawali po rosyjsku prognozę pogody na następny dzień, a w redakcji Dziennika Polskiego mogli obserwować, jak działa niezależna prasa.

Anna, Anastazja, Anastazja, Oksana, Oksana, Natalia, Natalia, Svetlana, Yury, Raman – dziękujemy za przybycie. Programowi RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności dziękujemy za możliwość goszczenia naszych młodych przyjaciół.