Lekcja Patriotyzmu Jana Karskiego - konferencja w sądeckim ratuszu

Konferencję poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, skąd zaproszeni goście przeszli do Zespołu Szkół Społecznych "Splot". Tam odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Karskiemu. Prezes Beata Budzik odczytała uchwałę Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego, nadającą szkole imię Jana Karskiego. Historię powstania Zespołu Szkół Społecznych "Splot" przedstawiła jego założycielka Alicja Derkowska.

Członek najbliższej rodziny Jana Karskiego, pan Jerzy Kozielewski wspomniał o wartościach jakie przyświecały patronowi szkoły w jego codziennym życiu. Mówił: Musicie świadczyć swoim życiem i swoją osobą jakim ideom służycie. Jan Karski będąc młodym człowiekiem wychowywał się w wielokulturowym społeczeństwie. Ale pamiętajcie, że młodzież nie powinna dzielić. Dlatego nie dzielcie ludzi na narodowości, na religie - dzielcie ludzi na złych i dobrych. Takimi pozostańcie do końca swojego życia. 

W uroczystości odsłonięcia tablicy Jana Karskiego w Zespole Szkół Społecznych "Splot" wzięli udział: członkowie rodziny Jana Karskiego, przedstawiciele władz miasta, w tym wiceprezydent Bożena Jawor, radni sądeccy, a także Grzegorz Baran, Małopolski Wicekurator Oświaty, zaproszeni goście, sponsorzy i przyjaciele oraz uczniowie szkoły.

Organizatorem Dni Karskiego jest Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu. Współorganizatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie. Partnerami wydarzenia są: Urząd Miasta Nowego Sącza, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Lubovnianske Muzeum w Starej Lubovni, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

W mediach:

http://www.nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/11221#

http://www.dts24.pl/sadecka-pamiec-janie-karskim_20534.html

http://www.dts24.pl/dni-karskiego-nowym-saczu_20254.html

___________________________________________

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej
i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014 r.

_________________________

Sponsorzy

Początek strony